מה מעבדת שיניים עושה ומה תפקידו של טכנאי השיניים?

תסכימו איתנו שכאשר מדובר על רפואת שיניים, רופאי השיניים הם אלה שמקבלים את הקרדיט על העבודות שבוצעו. בפועל, עליכם לדעת שללא מעבדת שיניים ובכלל אנשי מקצוע כמו טכנאי שיניים מיומנים, השירותים הניתנים על ידי רופאי השיניים לא היו מתאפשרים.

אנחנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו לסקירה מעניינת בנושא, שתעזור לכם להבין את החשיבות של מעבדת שיניים מקצועית. המשיכו בקריאה!

מהי מעבדת שיניים?

ראשית נבהיר שבכל מעבדת שיניים, אפשר למצוא חדר נקי. אפשר לזהות אותו בקלות, שכן מדובר על המרחב הסטירלי ביותר, הקיים במעבדה. למעשה, מעבדת שיניים או מעבדה דנטלית משמשת על מנת לייצר התקנים ומכשירים לשיקום חלל הפה, השיניים וכמובן גם הלסת. מי שעובד במעבדת שיניים הוא איש מקצוע הנקרא גם טכנאי שיניים. הוא אמון על ייצור עזרים דנטליים וזאת בהתאם להוראות שהוא מקבל מרופא השיניים. מדובר על עזרים כמו, כתרים לשיניים, שיניים תותבות, גשרים לשיניים ועוד. מעבדת השיניים צריכה לעבוד בכפוף להנחיות של משרד הבריאות. ההנחיות מסדירות את אופן הפעולה וכמו כן מגדירות איזה גורמים מוסמכים להפעיל את המעבדה. המעבדה חייבת לעבוד באישור של משרד הבריאות בלבד.

מה מעבדת שיניים עושה ומהו תפקידה העיקרי?

בדרך כלל, מבוצע ייצור של כתרים דנטליים. אלה הם שיניים חדשות שרופא השיניים מתקין בפה של המטופל וזאת במסגרת הליך הנקרא השתלת שיניים. למעשה, במסגרת אחריותו של טכנאי השיניים, הוא צריך לבחור בהרכב החומרים ממנו יהיה מיוצר הכתר הדנטלי וכמו כן עליו גם לבחור את הגוון המתאים לצבע השיניים של המטופל.

האם יש יתרון בבחירת מעבדת שיניים המשתמשת בטכנולוגיות של רפואת שיניים דיגיטלית?

כאשר מדובר על מעבדות שיניים מסורתיות, יש שימוש בכל מיני עזרים וחומרים. לדוגמה, יש שימוש במכשיר הנקרא ארטיקולטור. הוא מדמה את מפרק הפה והחיבור שיש בין הלסת העליונה לתחתונה. יש מכשיר נוסף הנקרא לקרון והוא משמש לפיסול ועיצוב של החומר. כאשר מדובר על מעבדות שיניים מודרניות, יש כל מיני עזרים ממוחשבים שיכולים להקל על העבודה של טכנאי השיניים וגם לאפשר לו לצור את העזרים הדיגיטליים עם דיוק גבוה יותר וגם בהתאמה אישית.

בואו נדבר על השתלת שיניים

היא תהיה מוצלחת כאשר היא תתאים בצורה מדויקת ומושלמת למבנה הלסת של המטופל. בעבר, מעבדות השיניים יצרו התקנים דנטליים באופן ידני. כיום, המצב השתנה לגמרי שכן אפשר להיעזר בטכנולוגיה ממוחשבת. כך גם השתנו הדברים לגבי כתרים דנטליים. היום הם מיוצרים בהדפסה תלת ממדית.

באיזה עזרים טכנולוגיים מעבדות שיניים מודרניות עושות שימוש?

יש שימוש בחיישנים דיגיטליים מיוחדים. הם משמשים ליצירת מודל תלת ממדי של חלל הפה של המטופל. אותו מודל, נשלח להדפסה במכונת תכנון.

עבודות של טכנאי השיניים

הוא עובד במעבדת שיניים והוא מספק שירותים וגם מוצרים לרופאי שיניים. במסגרת תפקידו ותחום האחריות שלו, הוא מספק כתרים, גשרים, שיניים תותבות וגם ציפויי חרסינה. יש כל מיני רמות הסמכה לטכנאי שיניים ומה הכוונה? זה יכול להיות טכנאי שיניים מעשי, מוסמך או מומחה.

2022-04-01T05:51:25+00:00