הקשר בין קלינאות תקשורת לטיפולי שיניים לילדים

מלמולי תינוקות הם מקסימים. מילים ראשונות הן מרגשות. ואז הם לא מפסיקים לדבר! אנחנו מצפים לדיבור שגוי ומשעשע, בתקופה שבה התינוק לומד לדבר, אבל כאשר הילד גדל והדיבור שלו לא משתפר ולא מגיע לרמה המתאימה לגילו, נשאלת השאלה, היכן נעוץ שורש הבעיה?

לעתים קרובות קשיי דיבור בקרב ילדים נגרמים בגלל בעיות שיניים.

איך משפיעות בעיות השיניים השונות על איכות הדיבור?

כדי לדבר וליצור צליל ברור ורהוט – השפתיים, הלחיים, הלשון, הלסת והשיניים צריכות לפעול יחדיו. אבל כשתפקוד אחד האיברים הללו משתבש והוא לא לוקח חלק פעיל בדיבור, זה עלול להשפיע על טיב הדיבור שלנו.

מכיוון שילדים מתחילים לדבר באותה תקופה שבה שיני החלב שלהם מתחילות לצמוח, בריאות הפה הופכת למרכיב חשוב וקריטי בהתפתחות של דיבור נכון וברור.

אילו מצבים דנטליים יכולים להשפיע על הדיבור?

יש מספר דרכים שבהן השיניים, הלשון והלסת של הילד יכולות להפריע לדיבור שלו. לכן, לפעמים, לא די בכך שהילד ייבדק רק על ידי מומחה בקלינאות תקשורת, ועליו להגיע גם לבדיקה של רופא שיניים שיבחן מספר בעיות אפשריות:

 • לשון קשורה – אנקילוגלוסיה (Ankyloglossia)

כאשר הפרנולום הלשוני (lingual frenulum), אותה רצועת רקמה המחברת את תחתית קצה הלשון לרצפת הפה, היא קצרה מדי או הדוקה מדי, נוצר מצב שמגביל את טווח התנועה של הלשון. ילדים עם לשון קשורה עלולים להתקשות באכילה, בדיבור ובבליעה, ולהתקשות בהגיית העיצורים ר, נ׳, ד׳, ל׳, ט׳.

כדי לטפל במצב זה יכול רופא השיניים לבצע כריתה שתסיר את הפרנולום ותשחרר את הלשון כך שיוכל לדבר ביתר קלות.

 • ליקויי סגר (Malocclusion)

כאשר השיניים לא מתיישרות כראוי כאשר הלסת סגורה, נוצר מצב שנקרא Malocclusion. מצב זה יכול להופיע בצורות רבות, כמו: שיניים צפופות, מנשך צולב קדמי, מנשך צולב אחורי או מנשך פתוח קדמי.

בעוד שליקוי בסגר הפה עובר לעתים קרובות בתורשה, יש גם מספר התנהגויות שיכולות לגרום למצב זה, כמו: מציצת אצבע או מוצץ לאורך זמן.

ליקויים בסגר עלולים להוביל להפרעת דיבור, כולל ליקויי בהגיית עיצורים כמו ס׳ או ז׳ – צלילים המושמעים תוך כדי הזרמת אוויר מהירה כנגד השיניים.

 • הפרעות הקשורות לשרירי הפה והפנים (Orofacial Myofunctional)

הפרעות אלה גורמות לניתוק בין הלשון, השפתיים, הלחיים והשיניים. מצב זה מתרחש כאשר הלשון שוכבת במצב לא תקין, בדרך כלל בין השיניים העליונות לתחתונות, או נוטה יותר מדי קדימה.

הפרעות Orofacial Myofunctional מאובחנות בדרך כלל כאשר מיקום הלשון בפה מתחיל להשפיע על מיקום צמיחת השן אצל ילדים צעירים יותר. 

הפרעות אלה יכולות להשפיע על התפתחות הדיבור ולהקשות על הפקת צלילים מסוימים. לעתים קרובות מצב זה גורם לקושי בביטוי צלילים כמו ס׳ ז׳ או ש׳, ומוביל לייצור צליל רועש יותר בעת הפקת ש׳ למשל.

בדומה לליקויי הסגר, הפרעות Orofacial Myofunctional יכולות להיגרם על ידי התנהגות מסוימת, כמו:

 • מציצת אצבע
 • כסיסת ציפורניים
 • נשיכת שפתיים
 • שימוש במוצץ
 • יניקה מבקבוק
 • נעילה או שחיקת שיניים

הפרעות אלה יכולות להיות גם מצב גנטי ולנבוע ממצבים כמו:

 • שקדים מוגדלים
 • חסימה בדרכי הנשימה העליונות
 • אובדן שיניים בטרם עת

אובדן שן חלב עלול להשפיע לרעה על הדיבור של הילד. כשזה קורה, הילד עשוי להזדקק בהמשך הדרך לטיפול על ידי קלינאי תקשורת בגלל התפתחות של הפרעת דיבור.

 • מבנה לא תקין של הלסת

כאשר עצם הלסת של הילד קטנה מדי, היא עלולה לגרום לצפיפות יתר של השיניים, ולהשאיר פחות מקום לתנועת הלשון בפה. בנוסף, כאשר יש הבדלי גודל בין הלסת העליונה והתחתונה, זה עלול לגרום לדפוס של מנשך לקוי, שישפיע על הדיבור.

 • מראה השיניים

כאשר אדם, ואפילו ילד, מודע מאוד למראה השיניים שלו ואינו מרוצה ממנו, הוא עלול להימנע מלפתוח את הפה באופן שיאפשר לו להפיק דיבור רהוט במקום מלמולים לא ברורים.

מה עושים?

אם לילד שלכם יש הפרעת דיבור כלשהי, ומתברר שהוא סובל מאחת מבעיות השיניים שהוזכרו לעיל, כדאי לפנות לרופא השיניים. רופא השיניים יבצע טיפולי שיניים שונים כדי לסייע לילד לפתח דיבור ברור ורהוט. עם זאת, לפעמים, כאשר הילד כבר רכש לעצמו הרגלי דיבור לקויים, מומלץ להשתמש גם בשירותיו של קלינאי תקשורת.

 

 

 

 

 

 

2021-07-28T09:51:46+00:00