הגורמים לחריקת שיניים ואמצעי הטיפול

אחת התופעות הדנטליות הבעייתיות ביותר שלא מודעים לה היא חריקת שיניים המוכרת גם בשמות bruxism או grinding. זה קורה בדרך כלל בלילה ולא תמיד מודעים לכך משום שאף אחד לא שומע אתכם, מטבע הדברים. אנשים מתעוררים עם כאבי לסתות ושיניים או רגישות, רופא השיניים מאבחן סדקים, שינוי צורני וסימני שחיקה בשיניים והאזור כולו כואב רוב היום. סממן נוסף הוא קושי ללעוס ולפעמים זה מגיע לכדי שברים בשיניים. החריקה קורית כאשר מהדקים בחוזקה את הלסתות וסוגרים את הפה, ואז השיניים בלסתות מתחככות זו בזו.

למה עוד זה גורם?

לפעמים זה כל כך חזק שהחריקה מעירה אנשים משינה עם כאבי לסתות ובעיקר במפרקים. תוצאה נוספת שיכולה להצביע על חריקת שיניים היא כאבי ראש ברמת מיגרנה שנגרמים בגלל השחיקה בלסתות. התופעה מוכרת גם למי שלועס מסטיק שעות רבות אבל אם אתם לא כאלה, יכול להיות שזאת הסיבה לכאבי הראש והלסתות. כדי להיות בטוחים רצוי ללכת לרופא שיניים כדי לבדוק את השיניים ואז יגלו בוודאות את הסימנים של השחיקה, אם זאת הבעיה.

אצל מי זה קורה?

חריקת שיניים קורית גם לילדים וגם למבוגרים ולפחות 10% מהאוכלוסייה עלולים לסבול מכך, כך שאין מה להתבייש. יש להיות מודעים לאפשרות הזאת ולטפל בה אצל רופא שיניים. אצלם שרירי הלעיסה מפעילים את הלסתות גם כשאינם אוכלים ומבלי להיות מודעים לכך, ממש כמו הליכה סהרורית מתוך שינה. התזוזה העיקרית היא של הלסת התחתונה כנגד העליונה או כאשר נועלים לסתות בחוזקה זו על זו. גם כיווץ השרירים מעייף מאוד וגורם למצבים לא נעימים בבוקר, כמו כאבים.

למה זה קורה?

לא ברור למה זה קורה וההשערה היא שמדובר במתח נפשי שמתפרץ רק בשעות השינה בצורה כזאת. אם אתם או הילדים סובלים ממתיחות רבה בבית, בעבודה או בלימודים יש לכם סיכוי להגיע למצב כזה. אם יש לכם מבנה בעייתי של לסתות כך שהן לא סגורות כמו שצריך או המבנה של נעילת השיניים פגום יש לזה כנראה גם תרומה לכך כי הפה ינסה כל הזמן לתקן את הפגם ולפצות על סגירה לא טובה.

מה עושים?

גם אם נראה לכם שזה זמני או לא רציני כי תפסתם את זה בהתחלה רצוי לטפל בזה מיד. זה לא יעבור לבד ואתם צריכים לדעת שגם אם זה מתפרץ בגלים הנזק המשמעותי הוא מצטבר בכל זאת ויש לטפל בזה בצורה יסודית אצל רופא השיניים. כמו כן, רצוי לבדוק אילו נזקים כבר נגרמו לפה שלכם בצורה כזאת. הכי קריטי לטפל בזה אצל ילדים כי הם מושפעים בשלב הגדילה מכל הפעלת כוח כזאת שמשנה את מבנה השיניים ואת צורת הלסת. גם אם הם חורקים שיניים מבלי להתלונן על תופעות לוואי מומלץ לבדוק שלא נגרם נזק למבנה הלסת והחניכיים.

איך מטפלים?

הטיפול המקובל הוא סד לילה מחומר קשיח או רך לפי המצב והמבנה. זהו מבנה שמולבש על השיניים ומונע את החיכוך והסגירה של הלסתות. ישנים בפה פתוח והסד גם משחרר כך את השרירים מהמתח ועוזר לישון. יש להתאים סד לבעיה ולחומרתה ולהתרגל אליו לפי הבחירה בסד קשיח או רך. אבל יש לזכור שלפעמים הבעיה היא יותר עמוקה ויש לערוך בדיקות נוספות ופנימיות יותר למבנה השרירים והלסתות כדי לוודא שאין בעיה נוספת שדורשת התייחסות וטיפול. בשביל זה עושים גם צילומי רנטגן ובודקים את מפרקי הלסתות ואת הרקות. במקרים של הפרעות שינה כוללות תופנו למעבדת שינה ולבדיקה וטיפול נוסף, וכמובן שגם ניתן להיעזר ברפואה הסינית להורדת חרדה ודיכאון או בטיפולים פסיכולוגים כדי לשחרר את מקור הלחץ והסטרס.

2021-07-11T12:17:58+00:00