כיצד ניתן לזהות מחלת חניכיים בבדיקת שיניים שגרתית?

לבדיקה שגרתית אצל רופא השיניים, יש חשיבות גבוהה ומדוע? כי במסגרת הבדיקה, נבדקים ביסודיות אזור הפה, השיניים והחניכיים. בהרבה מקרים בדיקה כזאת, יכולה לגלות מחלת חניכיים שהמטופל בכלל לא היה מודע שיש לו וזאת משום שמחלת חניכיים אינה גורמת לכאב או אי נוחות (כמו חור בשן למשל).

איזה אפשר לזהות דלקת חניכיים?

כאשר תגיעו אל הרופא, הוא ישאל אתכם מספר שאלות וזאת על מנת שתהיה לו תמונה ברורה של המצב הבריאותי שלכם וכמו כן של גורמי הסיכון. לדוגמה, הוא ישאל שאלות כמו:

-האם יש לכם תסמינים של דימום (רואים אותם בעיקר כאשר מצחצחים את השיניים) או נפיחות בחניכיים?

-האם עברתם טיפול במחלת חניכיים בעבר?

-האם אתם מעשנים?

-האם יש לכם היסטוריה של מחלות חניכיים במשפחה?

-באיזו תדירות אתם מצחצחים את השיניים שלכם? ואיך אתם מצחצחים את השיניים? האם אתם מקפידים על צחצוח עדין ולא אגרסיבי?

לאחר מכן, רופא השיניים יבצע בדיקה קלינית. במסגרת הבדיקה, הוא יבדוק האם יש דלקת בחניכיים, נפיחות או אדמומיות בחניכיים ויבדוק האם יש שינויים במרקם של החניכיים והאם יש מצב של נסיגת חניכיים, התפתחות של כיסים בין אזור החניכיים לשיניים וכמו כן האם יש שיניים מתנדנדות או רופפות.

רופא השיניים אבחן דלקת חניכיים? מה עושים עכשיו?

על מנת לטפל בדלקת החניכיים שיש לכם, רופא השיניים יבצע ניקוי אבנית. במסגרת הניקוי, הוא יסיר חיידקי פלאק ויבצע ניקוי יסודי של השיניים. כאן נציין שאת ניקוי האבנית יכולה לעשות גם השיננית ולא רק רופא השיניים. כמו כן, סביר להניח שיומלץ לכם לרכוש מי פה שגם הם מיועדים לשמירה על היגיינת הפה וכמו כן להסרת חיידקים הגורמים לפלאק, לדלקת חניכיים ולריח רע מהפה.

באיזו תדירות מומלץ להגיע לרופא השיניים?

לאחר שסיימתם לעשות ניקוי אבנית, רופא השיניים יאמר לכם מתי עליכם להגיע אליו שוב לבדיקה. שימו לב, מומלץ להגיע לרופא השיניים לפחות פעם בשנה. אם תקפידו על ביקורים סדירים, תוכלו לשמור על היגיינת הפה שלכם.

עשיתם טיפול אצל רופא השיניים ולא הייתם מרוצים? מה מומלץ לעשות?

אין ספק שיכול להיות מצב בו קיבלתם המלצה על רופא שיניים מסוים, הייתם אצלו ואפילו עברתם טיפול של הסרת אבנית או טיפול מתקדם יותר, אבל יצאתם לא מרוצים. זכרו שאתם תמיד יכולים להחליף את רופא השיניים ולהמשיך את הבדיקות והטיפולים אצל רופא שיניים אחר. מומלץ מאוד לשאול בני משפחה וחברים לגבי המלצות על רופא שיניים. כמו כן, רצוי שרופא השיניים יהיה באזור בו אתם מתגוררים. כך יהיה לכם נוח ופשוט להגיע למרפאה שלו. לדוגמה, אם אתם מתגוררים באזור הקריות, חפשו רופא שיניים מומלץ בקריות ומנגד, אם אתם מתגוררים במרכז, חפשו רופא שיניים מומלץ במרכז.

2021-11-18T08:42:18+00:00